FAKÜLTEMİZ HEYKEL BÖLÜMÜ'NDEN ULUSLARARASI SERGİ

Haber Tarihi :   22.12.2020

COVID-19 pandemisi, hayatın her alanını etkilerken kültür-sanat faaliyetleri de etkilenen alanlar arasında yer aldı. Bu nedenle pek çok etkinlik de sanal ortama taşındı.

Sanatçı ile sanatseveri buluşturmayı hedefleyen Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi uluslararası katılımlı karma sergi düzenledi. Türkiye, Amerika, Fransa, Hollanda, Tayland, Kore, İran, Hindistan ve Fas’tan 21 üniversiteden 67 sanatçının katılımı ile 76 eserden oluşan “El Ele 2020 – Sivas Uluslararası Davetli Karma Sergisi” adını taşıyan sergi, 21 Aralık 2020 tarihinden itibaren çevrimiçi olarak sanatseverlerle buluştu. 

31 Aralık’a kadar gezilebilecek olan sanal sergi hakkında bilgi veren Mimarlık Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Baki Keskin, sergide resimden heykele, fotoğraftan tekstile, minyatürden tezhibe kadar pek çok alanda sanatın her dalından eserler bulunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Keskin serginin uluslararası nitelik taşıdığını belirterek, “Şimdi öncelikle biz, pandemi sürecinde dijital ortamlara taşınan sergi mekânları aracılığıyla; sanatı, sanatçıyı ve sanatseverleri bir araya getirmek istedik. Bu bağlamda “El Ele 2020 – Sivas” çevrimiçi sergimizi sanatseverlerle buluşturmayı amaçladık.” dedi.

Prof. Dr. Keskin, serginin küratörlüğünü üstlenen Doç. Dr. Hülya Kaynar’a da teşekkür etti. Prof. Dr. Keskin, Mimarlık Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Üyesi ve Sergi Küratörü Doç. Dr. Hülya Kaynar ise, pandemi sürecinde dayanışmanın önemli olduğuna dikkati çekti. 

Doç. Dr. Kaynar, “Belirsiz, kolay tarif edilemeyen bir zaman dilimi içerisinde kaldığımız şu dönemde, birçok şeyi yeniden anlamaya ve anlamlandırmaya çalışıyoruz. Gördüklerimiz, yaşadıklarımız yeni deneyimlediğimiz duygularla ortaya çıkan sanat eserlerinin, gelecek kuşaklar için önemli ve anlamlı bir kültürel miras olacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Son olarak Kaynar, “Sergiyi çevrimiçi olarak düzenlemekteyiz. Dünya sanatçıları olarak hep birlikte, el ele Covid-19 ve yaşanan tüm küresel felaketleri 2020 yılı ile birlikte göndermek istiyoruz. Bu zorlu süreçte farklı ülkelerden ve farklı sanat dallarından birçok sanatçıyı aynı platformda buluşturarak, el ele, hep birlikte, sanatçı dayanışması içerisinde bu zorlu sürecin atlatılmasına katkıda bulunmak istedik.” diye belirtti.

Sanatseverler sergiye https://www.emaze.com/@AOTRCTICW/el-ele-2020 web sitesinden erişilebilecek.

 

Yukarı